DoporučujemeZaložit web nebo e-shop


Pozor pozor! Tyto stránky nejsou aktualizované. NOVÉ STRÁNKY MÁME NA 

Ayla Ayla Leneli

narozena: 27.6. 2007

matka: Bayla Bayla Nirreterrit

otec: Zero Hour Fantazija

rodokmen ZDE

DKK, DLK 0/0 (neof.) 

CEA DNA carrier

MDR1 -/-

Ayla - jaká vlastně je

  Když jsem byla na první návštěvě v chovatelské stanici, abych si vybrala svojí budoucí parťačku, měla už jsem tak trochu vybráno podle fotek, protože trikolorní fenky byly jenom dvě. Ale první kontakt se štěňaty výběr naprosto změnil. Ani na chvíli jsem nepochybovala o tom, že si vezmu Aylu. Ne že bych věřila na osud, magii a jiné teorie, které vedly moji ruku při výběru, ale tenkrát mě vůbec nenapadlo vzít si Aylinu větší sestru Autoritu, i když jsem si původně myslela na ní. Nakonec se ukázalo, že temperamentní a impulzivní povaha Ayly mi naprosto vyhovuje.

   Ale teď ke jménu. Věděla jsem, že moje fenka bude mít podle papírů jméno Ayla Ayla Leneli. Nejdřív jsem si ji chtěla pojmenovat sama a dát jí znělé, nepříliš vznešené jméno, které bude také trochu vypovídat o jejích individuálních vlastnostech, ale nakonec jí zůstalo jméno původní, protože to se k ní hodilo nejlépe.

   Google, přítel moderního věku, píše, že „Ayla“ je trance album od DJ Tandu a DJ Taucher. Bohužel to není moje ani Aylina oblíbená hudba, takže podobnost jména k jeho nositelce hledejte v hebrejštině, kde Ayla znamená dub, což je strom, který je díky svému mimořádně tvrdému dřevu a dlouhověkosti symbolem síly. Ayla má totiž povahu docela „dubovou“. Obzvlášť si na ní cením jakési „urputnosti“, se kterou se do všeho pouští. Nemazlí se tak jemně a decentně jako některé kolie. Většinou do vás vrazí čumákem, div neupadnete a začne u toho hučet a poštěkávat tak, že to někoho neznalého může trochu poděsit. Ve výcviku je urputnost fantastickou vlastností. Svěřené úkoly se snaží splnit za každou cenu. Druhý význam slova ayla je v turečtině „krystalické světlo kolem slunce nebo měsíce“. V češtině tuto záři kolem měsíce nazýváme „oparem“ a tak Ayla velice spolehlivě slyší na „hele Opare!“, což většinou používám v mírně vypjatých situacích;-)
 
  Ayla miluje lidi a hlavně ty zvláštní (opilé, kulhavé, hodně staré a hodně mladé.) Se psy si hrála hlavně za mlada. Teď už bývá při prvním kontaktu se psy trochu odtažitější a hraje si jen se známými anebo úplně pohodovými jedinci. Dává si dobrý pozor, aby nepřišla do střetu s nějakou rvavou fenou, protože je pod její úroveň se podřídit, ale zároveň se rvačce raději vyhne.
 
  Od slova „ayla“ je také odvozeno „aura“ což znamená světlo, záři, štěstí a radost - atributy, které Ayla vnáší nejen do mého života.

Co nás baví

Staly jsme se čekateli v Záchranné brigádě kynologů Praha, kde (s neplánovanou přestávkou) trénujeme.

Se záchranařinou souvisí stopování, na které má Ayla opravdu talent.

Zkoušeli jsme pást ovečky. Na druhém pasení jsme dělaly a udělali zkoušku ZVOP. Ayla má velmi silnou vlohu, baví jí to tak, jako nic jiného.

Letošní zimu Ayla poprvé táhla u běžek a je to fantastické, na lyžích je její pomoc skvěle poznat.

Občas trénujeme agility. Aylu už jsem asi příliš zkazila záchranařinou, protože na mě při agility příliš kouká a parkur překonává s klasickou cvičákovskou důkladností, což jí pochopitelně zdržuje. I tak si jdeme sem tam zaběhat, ale bereme to jen jako odreágování.

Co nás baví míň

Byly jsme na dvou klubových výstavách, s výsledkem V2, 3. Nechci se na to vymlouvat, ale výstavy nejsou můj šálek a Aylin taky ne. Na té první stála na třech a na té druhé připlácla uši k hlavě zrovna, když jí rozhodčí posuzovala. Jindy jí přemluvím k čemukoli, ale v kruhu všechny moje snahy bojkotuje. Uznávám ale, že je to docela vzrušující zábava, čekat, jestli jsem vyhodila spoustu peněz zbytečně nebo ne, takže naše výstavní kariéra ještě ukončená není:-)
 

Ayla jako štěně:

 

Ayla jako jedenáctiměsíční slečna:Ayla dnes: